Mianem glikolu propylenowego określamy organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi dwuhydroksylowych, a więc doili. W temperaturze pokojowej glikol propylenowy jest bezbarwną i bezwonną oleistą cieczą. Charakteryzuje się lekko słodkawym smakiem oraz wysoką lepkością. W odróżnieniu do glikolu etylenowego glikol propylenowy nie jest toksyczny.

Nazewnictwo

Glikol propylenowy o wzorze sumarycznym C3H8O2 występuje pod licznymi nazwami i oznaczeniami . W przemyśle farmakologicznym związek nazywany jest Propylenglycolum. W nomenklaturze systematycznej (IUPAC) występuje jako propano-1,2-diol, podczas gdy w nomenklaturze systematycznej (ACS) nazywa się 1,2-propanodiol. Ta sama substancja określana jest również jako: glikol 1,2-propylenowy, glikol α-propylenowy, glikol monopropylenowy, a także glikol metyloetylenowy.

Charakterystyka fizykochemiczna substancji

Glikol propylenowy jest substancją o właściwościach higroskopijnych. To oznacza, że w zależności od sytuacji wykazuje zdolność do wchłaniania wilgoci z otoczenia lub do wiązania się z wodą. Glikol propylenowy jest rozpuszczalny w wodzie i chloroformie. Poza zastosowaniami specjalnymi występuje w postaci mieszaniny racemicznej, a więc równomolowej mieszaniny pary enacjomerów danego związku chemicznego.

Glikol propylenowy otrzymuje się w wyniku uwodnienia tlenku propylenu zarówno w procesie niekatalitycznym, jak i procesie katalitycznym.

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości glikol propylenowy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym i chemicznym, a także medycynie i farmacji. W przemyśle spożywczym C3H8O2 jest popularnym konserwantem i emulgatorem. Często występuje również jako składnik barwników i aromatów. O jego obecności w produktach spożywczych świadczy oznaczenie E1520 na opakowaniu. W przemyśle medycznym i farmacji glikol propylenowy jest stosowany jako podłoże, a więc płyn który sam w sobie nie ma istotnego działania dla organizmu, ale może posłużyć jako substancja do rozprowadzania składnika czynnego leku. Związek jest więc powszechnie wykorzystywany w substancjach leczniczych, które nie rozpuszczają się w wodzie. Stosuje się go zarówno do wyroby środków doustnych, jak i kremów przeznaczonych do aplikacji zewnętrznej. W przemyśle kosmetycznym glikol propylenowy jest stosowany jako rozczynnik odpowiadający za pożądaną konsystencję kosmetyków, w szczególności emulsji. Ze względu na swoje właściwości glikol propylenowy jest również częstym składnikiem kosmetyków o działaniu nawilżającym. Możemy go znaleźć m.in. w pastach do zębów, środkach do higieny dłoni, ogólnych środkach czystości, dezodorantach w sztyfcie, a także olejkach zapachowych i olejkach do masażu.

Z charakterystycznych właściwości glikolu propylenowego korzysta również przemysł tytoniowy. C3H8O2 reguluje wilgotność tytoniu, a dodawany do tytoniu fajkowego zapobiega jego wysuszeniu. Ten sam związek organiczny znajduje zastosowanie jako płyn w prasie hydraulicznej czy czynnik chłodniczy w systemach chłodzących.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Glikol propylenowy występuje w opakowaniach:
500ml – 1L – 5L – 28L