Loading

Magnez i jego znaczenia dla zdrowia

Magnez i jego znaczenie dla zdrowia

Magnez należy do najbardziej wyniszczonych minerałów. Z roku na rok jest go w naszym pożywieniu coraz mniej.

Wiele firm farmaceutycznych zachwala „swój” magnez jako najlepiej przyswajalny, naturalny itd. W tym artykule przedstawię Ci magnez bez zbędnej marketingowej otoczki i mydlenia oczu. Magnez to żaden cudowny lek. To „zwykły” pierwiastek niezbędny do podtrzymania życia i zdrowia. Nie ma w nim nic magicznego i cudownego. Jednak bez jego odpowiedniej ilości w naszym organizmie, nie sposób utrzymać homeostazy.

Liczba badań poświęconych magnezowi jest przeogromna. W Polsce największym autorytetem był prof. Aleksandrowicz. Udowodnił on, że magnez posiada wartość terapeutyczną w leczeniu mnóstwa objawów.

Dr. Jerry Aikawa z Uniwersytetu w Kolorado magnez nazywa „praminerałem”, najważniejszym minerałem dla człowieka.

Magnez reguluje ponad 325 enzymów w naszym organizmie. Duża ilość metabolizmu komórkowego przebiega tylko przy udziale magnezu np. synteza DNA, RNA, wzrost i reprodukcja komórek. Zarządza impulsami elektrycznymi w obrębie połączeń nerwowych. Jest niezbędny w działaniu nerwów, serca, mięśni, napięcia naczyń krwionośnych, ciśnienia i przepływu krwi. To naturalny środek rozkurczowy.

Odpowiada za przenikania wapnia do komórek, a gdy w diecie mamy braki magnezu, to funkcje mięśni i nerwów są zaburzone.

W wielu szpitalach u kobiet w ciąży gdy zaczyna wzrastać ciśnienie krwi i występują konwulsje, to lekarz podaje we wlewie siarczan magnezu. Jest on nieszkodliwy ani dla matki, ani dla dziecka.

W naszym organizmie najwięcej magnezu jest w sercu i w mózgu. We krwi jest tylko 1% całkowitej ilości magnezu w organizmie. Od dawna znany jest fakt, iż badanie poziomu magnezu we krwi nie jest żadnym wyznacznikiem. Już podczas pierwszych badań okazało się, że u osób np. z migreną poziom jonów magnezu w komórkach jest bardzo niski, mimo że poziom magnezu w surowicy był w normie. Dlatego ustalono, że nie istnieje powiązanie pomiędzy ogólnym brakiem magnezu, a jego poziomem w surowicy.

Magnez działa przeważnie w obrębie komórek budujących tkanki. Wiąże się z ATP. To połączenie wyzwala produkcję wszystkich struktur białkowych, intensyfikując przekaźnikową formę RNA. RNA i DNA są zależne od pakietu magnez + ATP.

Magnez z pożywienia zostaje wchłonięty do krwiobiegu z jelita cienkiego. W najlepszym przypadku tylko połowa spożytego magnezu jest w stanie się wchłonąć. Przy słabej pracy jelit, większość magnezu jest wydalana z kałem.

Nasz organizm w 99% składa się z siedmiu minerałów: sodu, potasu, wapnia, fosforu, chloru, siarki i magnezu. Ten pozostały 1% to minerały śladowe. Magnez w przyrodzie występuje zawsze w synergii z innymi minerałami np. z siarką tworząc sól gorzką (siarczan magnezu).

Magnez jest minerałem zasadowym i jest niezbędny do utrzymania w normie układów buforowych (kwasowo zasadowych) w naszym organizmie. Odgrywa znaczącą rolę w procesie metabolizmu wapnia, potasu, fosforu, cynku, miedzi, żelaza, sodu, kwasu solnego czy też tlenku azotu. Bez magnezu nie uaktywni się witamina B1.

Współzależność magnezu jest ogromna i nie da się za bardzo wyizolować jednej substancji z organizmu, aby udowodnić współzależność.

Gdy nasza dieta zawiera zwiększone dawki np. witaminy D3 to należy zwiększyć przyjmowanie magnezu. Bez magnezu, witamina D3 (cholekalcyferol) będzie miała problem w przekształcenie się w postać hormonu.

W sprzedaży znajdują się preparaty które oprócz magnezu posiadają jeszcze dodatek w postaci witaminy B6. Witamina B6 zwiększa ilość magnezu przenikającego do komórek.

W jednym z badań wykazano że uzupełniając tylko sam magnez jesteśmy w stanie podnieść poziom witaminy E we krwi.

Ważna jest również odpowiednia ilość selenu. Selen pozwala zatrzymać magnez wewnątrz komórki.

Synergiczne działanie wykazuje również spożywanie magnezu oraz kwasów tłuszczowych omega 3.

Podsumowując. Najlepszym wsparciem dla przyswajalności magnezu jest dostarczenie organizmowi: wapnia, potasu, sodu, fosforu, witaminy A, D3, selenu oraz kwasów omega 3.

Na co pomaga?
1. Lęk i panika – reguluje hormony stresu wydzielane przez nadnercza. Wspomaga regulację „wypalenia nadnerczy”.
2. Astma – zmniejsza wydzielanie histaminy.
3. Zakrzepica
4. Choroba jelit – niedobór magnezu spowalnia pracę jelit
5. Zapalenie pęcherza – przy niedoborze zwiększają się skurcze
6. Depresja – działanie serotoniny jest uzależnione od magnezu.
7. Chroniczne zmęczenie – bez magnezu ATP (adenozynotrifosforan) nie będzie wytwarzany.
8. Nadciśnienie – brak magnezu powoduje skurcz naczyń krwionośnych.
9. Bezsenność – wydzielanie melatoniny jest również regulowane przez magnez.
10. Hipoglikemia – magnez kontroluje insulinę
11. Cukrzyca – bez magnezu insulina nie jest w stanie przenieść glukozy do komórek.
12. Migrena
13. Gościec, fibromialgia, bóle i skurcze mięśni – bardzo często same ustępują zwiększając suplementację magnezu
14. Osteoporoza – bez magnezu wapń osadzi się w tętnicach, a nie w kościach.
15. Próchnica
15. Choroby nerek – brak magnezu przyczynia się do miażdżycowej niewydolności nerek
16. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
17. Choroba Raynauda – pomaga rozluźnić skurczone naczynia krwionośne

Co usuwa magnez z organizmu
– leki przeciwbólowe
– leki moczopędne
– antybiotyki
– kortyzon
– operacje
– oparzenia
– tabletki antykoncepcyjne
– stres (adrenalina uszczupla zapasy magnezu)
– nadmierne spożycie alkoholu
– kofeina
– radioterapia
– chemioterapia
– cukier
– insulina
– nikotyna
– narkotyki
– nadmiar białka
– zbyt głośna muzyka

Zdarza się, że niektóre osoby są zbyt wrażliwe na dźwięki. Często dotyczy to dzieci. Ciało na zbyt głośny dźwięk reaguje napięciem mięśni. Uaktywniają się nadnercza, które automatycznie zaczynają produkować więcej kortyzolu i adrenaliny.

Magnez i dzieci
Bardzo często dzieci odczuwają wzmocniony lęk, gdy w ich diecie zaczyna brakować magnezu. Dziecko jest dużo bardziej narażone na lęk i stres niż osoby dorosłe. Szkoła, przedszkole, rozstania z rodzicami, kłótnie, to wszystko dla dziecka jest stresujące.Niestety stres pozbawia je w trybie automatycznym nie tylko magnezu, ale również i innych witamin. Z niedoborem magnezu wiąże się wiele zaburzeń tj. zespół nadpobudliwości psychoruchowej, autyzm, depresja dziecięca. Zdaniem niektórych badaczy wystarczy znacząco ograniczyć cukier w diecie oraz dosuplementować magnez i wiele z tych objawów znika całkowicie. Dr Leo Galland w swojej książce „Superimmunity for Kids” stwierdza, że dzieci nadpobudliwe powinny otrzymywać zwiększone dawki magnezu ze względu na stale podwyższony poziom adrenaliny. Zaleca on dzienną dawkę 6mg magnezu na 0,5kg masy ciała dziecka. Jako formę magnezu dr Galland poleca cytrynian magnezu . Sugeruje on również, aby u dziecka dobową dawkę magnezu podzielić na 2 – 3 dawki.

Osteoporoza
Przyjmując sam wapń bez magnezu tylko sobie szkodzimy. Nadmiar wapnia powoduje zbyt szybkie uwalnianie magnezu, a co za tym idzie prowadzi do niedoborów. Jak to działa? Wapń wnika do komórek przez tzw. kanały wapniowe, których strzeże magnez. To magnez pozwala, aby do komórki dotarła określona ilość wapnia. Po spełnieniu swojego zadania magnez natychmiast usuwa wapń z komórki. W innym przypadku wapń zgromadzi się w komórce i spowoduje zwapnienie. Aby nie doszło do zwapnienia nasz organizm potrzebuje również witamin C, D3, K2. Magnez jest niezbędny do tego, aby nie doszło do zwapnienia naczyń krwionośnych i innych tkanek miękkich. Stanowi on gwarancję prawidłowego funkcjonowania wapnia w organizmie.

Cukrzyca
Magnez decyduje o prawidłowym stanie cukru we krwi. Bez magnezu insulina nie jest w stanie przenieść glukozy do komórek.

Lęki i depresja
Zaburzenia psychiki to w dzisiejszym świecie plaga. Mało kto nie miał depresji, lęków, „mgły” umysłowej. Najgorsze jest to, że lekarze wolą przepisać lek psychotropowy niż np. magnez. Powstanie i działanie serotoniny zależy od magnezu. Gdy tylko uzupełni się magnez, bardzo często mijają wszystkie zaburzenia. Stres powoduje bardzo szybkie zużycie się magnezu, a potem brak magnezu napędza w nas stres. I koło się zamyka. Badania wykazały, że podawanie dożylnie adrenaliny powoduje obniżenie magnezu, oraz potasu, wapnia i sodu.

Objawy niedoboru zostały zdiagnozowane w próbach klinicznych i wykazano że osoby które miały niedobór magnezu miały następujące zaburzenia: niepokój, nadpobudliwość emocjonalna, apatia, zaniki pamięci, gniew, nerwowość, zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, uczucie pustki, zawroty głowy, ataki paniki i zdenerwowania, mrowienie, uczucie stania czegoś w gardle, zaburzenia oddechu, przyśpieszone bicie serca. 20 lat temu wykazano, że nawet minimalny brak magnezu może wzbudzić nadpobudliwość mózgu.

Magnez jest ważny ponieważ zmniejsza pobudzenie układu nerwowego i obniża poziom wapnia wokół komórek nerwowych.

Formy
Istnieje wiele różnych form magnezu, dlatego preparaty magnezowe nie są sobie równe.

Magnez możemy podzielić na sole nieorganiczne oraz chelaty soli organicznych. Sole organiczne to:
– wodorowęglan magnezu
– węglan magnezu
– chlorek magnezu
– tlenek magnezu
– fosforan magnezu
– siarczan magnezu

Natomiast chelaty soli organicznych:
– jabłczan magnezu
– cytrynian magnezu
– taurynian magnezu
– orotynian magnezu
– lizynian magnezu
– asparaginian magnezu

To ile przyswajamy magnezu uzależnione jest od rozpuszczalności produktu oraz ilości czystego zjonizowanego magnezu. Proces przyswajania jest dużo bardziej skomplikowany, dlatego pominę opisywanie go. W skrócie można powiedzieć, że minerały są najlepiej dostępne (przyswajalne) dla ludzi gdy nie łączą się z ligandami przy stałej trwałości przekraczającej wartość 4,0. Cytrynian magnezu ma stałą trwałość 2,8, jabłczan magnezu 1,55.

Najbardziej skutecznymi formami magnezu są taurynian, cytrynian, jabłczan, glicynian, orotynian oraz oliwa magnezowa (chlorek magnezu sześciowodny).

Cytrynian magnezu wydaje się być jednym z lepszych form magnezu. Występuje dość często w preparatach aptecznych. Kosztuje niewiele, łatwo ulega przyswajaniu a w przypadku zbyt dużej dawki jedynym skutkiem ubocznym będzie łagodne przeczyszczenie. Nie jest tak łatwo je wywołać, gdyż trzeba by było przyjąć ok. 12 gramów cytrynianu magnezu.

Najlepiej go stosować rozpuszczając proszek w wodzie. Jeśli kupimy tabletki, to wystarczy wrzucić je do małej ilości wody, dobrze wymieszać i wypić. Szukając cytrynianu w aptece, wybierzcie produkt który ma nie mniej niż 100 mg jonów magnezu.

Jabłczan magnezu to połączenie magnezu z kwasem jabłkowym. Kwas jabłkowy występuje w warzywach, owocach np. jabłkach. To wiązanie z magnezem nie jest dość trwałe dzięki czemu pozwala na rozpuszczenie się kwasu w organizmie. Kwas jabłkowy jest bardzo ważny w kilku reakcjach chemicznych wytwarzających energię. Od lat naturopaci skutecznie wykorzystują jabłczan magnezu w leczeniu np. przewlekłego zmęczenia czy fibromialgii.

Taurynian magnezu to chelat aminokwasowy. Połączenie tauryny oraz magnezu. Jest on dużo łagodniejszy niż np. cytrynian magnezu. Nawet w zwiększonej dawce nie wykazuje działania przeczyszczającego.

W szczególności jest polecany osobom z problemami sercowymi. Stabilizuje on błony komórkowe, uspokaja układ nerwowy i hamuje pobudzenie nerwów.

Tauryna świetnie transportuje magnez przez błony komórkowe i dzięki temu ta forma magnezu jest tak dobrze przyswajalna. Oprócz tego tauryna zapobiega arytmii i przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez zawał.

Jakich form magnezu unikać?
Przede wszystkim glutaminianu magnezu, gdyż rozkłada się do neuroprzekaźnikowego kwasu glutaminowego, który jeśli nie będzie powiązany z innymi aminokwasami będzie działał neurotoksycznie. Ta forma jest prawie całkowicie zjonizowana, dlatego często lekarze ją polecają.

Kolejną niepolecaną formą jest asparaginian magnezu. Rozkłada się on do kwasu asparaginowego, który również jest neurotoksyczny.

Asparaginian i glutaminian magnezu nie mogą przyjmować osoby cierpiące na depresję i stany lękowe. Te dwie formy jeszcze bardziej to spotęgują.

Kwas glutaminowy i asparaginowy to jedne ze składników aspartamu.

Bardzo słabo przyswajalną formą, ale często dostępną w produktach aptecznych jest tlenek magnezu. W tabletce 500mg znajduje się aż 300mg magnezu. Niestety tylko 4% zostanie z tego przyswojonych. To daje jakieś 12mg, a pozostałe 288 pozostanie w jelitach. Te 12mg jonów magnezu nie ma żadnego zdrowotnego znaczenia.

Jak przyjmować magnez
Magnez najlepiej przyjąć rano oraz wieczorem (przed snem). To właśnie w tych porach dnia organizmowi brakuje go najbardziej. Może się zdarzyć, że ktoś poczuje zbyt mocne pobudzenie po spożyciu magnezu. W takim przypadku należy przyjąć go po południu.

Jeśli ktoś ma kłopoty ze snem, to przyjęcie magnezu na dwie godziny przed snem powinno ułatwić zaśnięcie oraz dobrze wypocząć podczas snu.

Spotykam się z tym, że magnez na każdego działa inaczej. Niektórym bardziej służy przyjęcie większej dawki rano innym, przed południem, a jeszcze innym wieczorem. Testujcie i sami oceńcie która pora jest dla Was najlepsza.

Bardzo często, aby odczuć korzyści z przyjmowania magnezu, należy przyjmować go dość długo. Literatura różnie podaje, od 6 miesięcy, do roku. Proces jest wolny, ale skuteczny. Zdecydowanie szybciej da się uzupełnić magnez stosując kąpiele magnezowe lub wcierając go w skórę (oliwa magnezowa wykonana z chlorku magnezu sześciowodnego). Do wykonania oliwy magnezowej wykorzystuje się chlorek magnezu sześciowodny o czystości: czysty do analizy (CZDA).

Jeśli u kogoś wystąpi biegunka, to dobową dawkę należy podzielić na cztery porcje. Wystąpienie rozwolnienia nie oznacza, że już jesteśmy „nasyceni” magnezem. Bardzo często oznacza to, że jednorazowa dawka była za duża i trzeba ją zmniejszyć.

Aby magnez był dobrze przyswojony to żołądek musi być zakwaszony.

Przyjmowanie magnezu w czasie posiłków może neutralizować kwas żołądkowy, gdyż magnez ma odczyn zasadowy.

Ile przyjmować?
W naszym organizmie jest od 20 do 30 g magnezu. Suplementacje zawsze zaczynaj od małych dawek. Każda osoba powinna stosować odmienne dawki. Badania pokazują, że w przypadku mężczyzn dobowa dawka powinna wynosić od 6 – 8 mg na kilogram masy ciała. Sportowcy do 10 mg/kg.

W przypadku osób z poważniejszymi problemami zdrowotnymi dawki magnezu ustala się indywidualnie. Poważniejsze problemy to np. osoby po udarze, zawale, wylewie itp.

Co polecam?
Najlepszym preparatem jak na razie jest Dr. Rath Magnez Kompleks. Zawiera w jednej kapsułce aż 3 formy: cytrynian, jabłczan i taurynian magnezu oraz witaminę D3 i witaminę B6. Przyjmuje się 3 kapsułki na dobę, co daje 300 mg magnezu. Jeśli chcecie więcej informacji oraz gdzie go nabyć to napiszcie do mnie.

Warto również zrobić oliwę magnezową. Będzie bardzo skuteczna w przypadku problemów z mięśniami, ścięgnami, kręgosłupem. Wystarczy wetrzeć w miejsce bólu. Działa przeciwzapalnie i jest bardzo skuteczna.

Można również kupić czysty cytrynian magnezu na kilogramy. Wiele firm posiada go w swojej ofercie.

Bezpieczeństwo
Magnez jest bardzo bezpiecznym minerałem, jednak pewne osoby powinny skonsultować z lekarzem jego suplementację. W szczególności osoby które mają:
– niewydolność nerek (czasami magnez nie jest usuwany z nerek)
– miastenia (w szczególności dożylne podawanie magnezu może wywołać problem)
– zbyt wolne tętno. Magnez rozluźnia naczynia krwionośne i przy słabym tętnie może je jeszcze bardziej spowolnić. Podobnie się dzieje po spożyciu potasu.
– niedrożność jelit. Magnez jest głównie usuwany przez jelita (oraz z moczem), dlatego czasami może się objawić bólem jelit.

Przyjmując większe ilości magnezu, należy zawsze skonsultować to z lekarzem. Niektóre leki tworzą z magnezem różnorodne zależności. Osoby które czekają na operację powinny poinformować anestezjologa o zażywaniu magnezu.
Magnez hamuje przyswajanie żelaza, tetracykliny, cyprofloksacyny, wankomycyny, izoniazydu, chlorpomazyny, trimetoprimu, nitrofurantoniny oraz fluorku sodu. Przyjmując te środki, magnez należy przyjmować 3 godziny później.

Wpis pochodzi ze strony: http://www.sygnaturazdrowia.pl/

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *