Mleczan wapnia to związek chemiczny pochodzenia organicznego, sól wapniowa kwasu mlekowego. Ma postać białych kryształków lub granulek pozbawionych zapachu i smaku. Występuje jako hydrat (związek chemiczny otrzymywany na skutek reakcji addycji wody) jednowodny, trójwodny lub pięciowodny. Związek rozpuszcza się w wodzie i prawie wcale nie rozpuszcza się w etanolu.

Zastosowania

Mleczan wapnia jest znany jako dodatek do żywności o symbolu E327, ale spektrum jego zastosowań jest znacznie szersze. Wykorzystuje się go w kosmetyce, ogrodnictwie oraz w medycynie.

W kosmetyczce

Ze względu na swoje właściwości mleczan wapnia jest częstym składnikiem preparatów przeznaczonych do usuwania martwego naskórka. Dodatkowo poprawia on napięcie skóry i kontroluje odczyn pH kosmetyków.

W ogródku

W przydomowym ogródku, a także w ogrodnictwie i sadownictwie mleczan wapnia pełni rolę środka ochrony roślin. Stosuje się go przede wszystkim w celu zapobiegania zakażeniom grzybowym uprawianych roślin.

W apteczce

Mleczan wapnia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Stosuje się go między innymi do leczenia łagodnych niedoborów wapnia w organizmie. Preparat może być podawany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Mleczan wapnia nie jest z pewnością najlepszą postacią suplementu wapnia, gdyż w samym związku pierwiastka jest około 10%. Jednak jego wchłanianie jest dość dobre, a przyswajalność mleczanu wapnia jest dużo lepsza niż popularnego w suplementach diety węglanu wapnia. Mleczan wapnia jest również stosowany w weterynarii.

W żywności

W przemyśle spożywczym mleczan wapnia jest popularnym dodatkiem do żywności. Pełni funkcję zagęszczacza i regulatora kwasowości. O jego obecności w produkcie świadczy symbol E327 na etykiecie. Obok zagęszczania i regulacji kwasowości mleczan wapnia jest również wykorzystywany jako zagęszczacz oraz wzmacniacz smaku. W pewnym sensie efektem ubocznym stosowania mleczanu wapnia w produktach spożywczych jest przedłużanie ich trwałości. Wynika to z faktu, że mleczan wapnia ogranicza mikroorganizmom dostępność do wody w produkcie. Warto przy tym wspomnieć o tym, że E327 jest całkowicie bezpieczny, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Do jakich produktów spożywczych dodaje się mleczan wapnia?

Mleczan wapnia dodaje się głownie do dżemów, marmolad i galaretek, a także do serów, mleka skondensowanego i mleka w proszku. E327 znajdziemy również w bezcukrowych gumach do życia oraz przetworach owocowych i warzywnych. Dzięki swoim właściwościom mleczan wapnia jest również wykorzystywany w kuchni molekularnej do sferyfikacji odwróconej (proces umożliwiający otrzymywanie różnosmakowych żelowych kuleczek o rozpływającej się zawartości).przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Mleczan wapnia występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 3kg – 25kg