Od lemoniady, po płyn od płukania ubrań
– zaskakujące zastosowania kwasku cytrynowego

Kwasek cytrynowy – choć w większości gospodarstw domowych używany raczej sporadycznie, jeśli w ogóle – można znaleźć prawie w każdej polskiej kuchni… Ot, na wszelki wypadek, gdyby jakiś przepis wymagał dodania szczypty lub dwóch. Tymczasem ta niepozornie wyglądająca i niezwykle cierpka w smaku substancja ma wiele niecodziennych zastosowań, które warto znać, szczególnie planując wiosenne porządki.

Skąd się bierze kwaśny proszek?
Zanim skupimy się na różnych właściwościach kwasku cytrynowego, warto przypomnieć, że jest to całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia organiczny związek chemiczny, który pozyskuje się w procesie fermentacji cytrynowej lub syntetycznie. Wbrew pojawiającym się tu i ówdzie doniesieniom, kwas cytrynowy nie ma właściwości rakotwórczych, w związku z czym nawet użytkowany regularnie nie zwiększa ryzyka zachorowania na tę straszną chorobę. Oznacza to, że z dobroczynnych właściwości kwasku, które zaraz opiszemy każdy z nas może korzystać bez obaw o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Niecodzienne zastosowania kawsku cytrynowego, o których mogłeś nie wiedzieć
Odkamieniacz
Większość odkamieniaczy, które stosujemy do usuwania kamienia z wnętrza naszych czajników to substancje silnie rżące, które – jeśli nie zostaną dokładnie wypłukane – mogą powodować poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Kwasek cytrynowy jest tak samo skuteczny, a jedne zagrożenie z jakim wiąże się jego niedokładne wypłukanie z czajnika to kwaśna herbata lub kawa.

Pasta do polerowania
Sztućce, zwłaszcza łyżeczki mają tendencje do pokrywania się nieestetycznym brązowym osadem z kawy czy herbaty. Większość gospodyń domowych do jego usuwania wykorzystuje żrące detergenty. Równie skuteczna, a zarazem o wiele bezpieczniejsza dla zdrowia domowników jest pasta polerska na bazie kwasu cytrynowego, którą w kilka sekund możemy przygotować w zaciszu własnego domu. W ten sam sposób usuniemy osad z kubków i imbryków do herbaty.

Magiczny środek do czyszczenia mikrofalówki
Wykorzystywanie kwasku cytrynowego do czyszczenia mikrofalówki to jeden z tych trików, które powinien znać każdy. Wystarczy wsypać 3 łyżeczki kwasku do miseczki z wodą i nastawić mikrofalówkę na 2 minuty, żeby szybko i bez szorowania pozbyć się zaschniętych resztek jedzenia z jej wnętrza.

Nabłyszczacz do naczyń
Ciągle zapominasz o tym, żeby kupić nabłyszczacz do zmywarki? Alternatywą dla gotowych i nietanich detergentów jest roztwór z kwasku cytrynowego. Możesz go wlać do zmywarki lub najzwyczajniej w świecie zamoczyć naczynia w zlewie wypełnionym wodą z dodatkiem 2 łyżeczek kwasku. Po wypłukaniu naczynia wystarczy pozostawić do wyschnięcia.

Proszek do prania i płyn do płukania
Dodany do proszku do prania kwasek cytrynowy wzmacnia działanie detergentu, co pozwala na pozbycie się uporczywych plam i odbarwień. Dodatkową zaletą prania z kwaskiem cytrynowym jest przyjemny świeży zapach ubrań. Żeby cieszyć się świeżością i miękkością wyparnych ubrań roztwór kwasku cytrynowego z wodą można wykorzystać zamiast płynu do płukania.

Panaceum na brudną łazienkę
Kamień, osad z wody i mydła – te uporczywe zabrudzenia nieustannie odbierają blask naszym łazienkom. Walczymy z nimi uzbrojeni w tabuny płynów i detergentów, podczas gdy wystarczy łyżeczka lub dwie kwasku cytrynowego. Kwasek cytrynowy doskonale radzi sobie z kamieniem i osadami. Można go stosować jako proszek do czyszczenia wysypując bezpośrednio na ściereczkę lub gąbkę lub jako roztwór czyszczący.

Więcej niż mydło – usuwanie uporczywych odbarwień z dłoni
Barwniki spożywcze potrafią być prawdziwą zmorą. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował wywabić z dłoni plamy po burakach lub pamiątki po obrywaniu porzeczki. Zamiast katować dłonie coraz silniejszymi detergentami, wystarczy sięgnąć po szczyptę kwasku cytrynowego i wetrzeć go w wilgotne ręce. Plamy po barwnikach spożywczy znikną bezpowrotnie, a my nie podrażnimy skóry dłoni.