Tlenek ceru znany również jako dwutlenek ceru o wzorze sumarycznym CeO2 jest substancją powszechnie wykorzystywaną w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się go jako dodatek do substancji polerskich wykorzystywanych podczas polerowania luster i soczewek, jak również jako dodatek do oleju napędowego. Dodawany do oleju napędowego tlenek ceru zmniejsza emisję cząstek stałych, zaś jako składnik past polerskich skutecznie walczy z rysami i zarysowaniami na szkle oraz innych powierzchniach o zbliżonej twardości i strukturze. Czy tlenek ceru to rzeczywiście skuteczny produkt do polerowania szkła i usuwania z jego powierzchni rys?

Tlenek ceru jako skuteczne remedium na rysy na szkle

W przemyśle tlenek ceru jest od dawna stosowany jako składnik past polerskich. Obecnie jego właściwości coraz częściej wykorzystują m.in. prywatni właściciele samochodów. Powszechnie uznaje się bowiem, że tlenek ceru doskonale sprawdza się jako proszek do polerowania szyb i usuwania z ich powierzchni zarysowań.

Tlenek ceru przyjmuje postać drobnoziarnistego proszku w kolorze białym, lekko kremowym lub lekko różowym. Samego proszku nie wykorzystuje się w pracach polerskich. Szyby oraz inne powierzchnie szklane poleruje się pastą powstałą w wyniku zmieszania proszku z wodą. Tę samą pastę można wykorzystać podczas polerowania powierzchni z kamienia naturalnego czy terakoty.

Jakie powierzchnie nadają się do polerowania tlenkiem ceru?

Zastosowanie tlenku ceru, a właściwie pasty na jego bazie jest bardzo szerokie i wszechstronne. Zdaniem użytkowników, którzy już przetestowali ten środek na swoich samochodach pastą z tlenku ceru możemy polerować lustra i lusterka samochodowe, reflektory, szyby pojazdów, a nawet szkła w zegarkach. Alternatywą dla tlenku ceru może być również proszek elektrokorundowy, jednak ze względu na bezpieczeństw polerowanych powierzchni lepiej sięgać po tlenek ceru, który jest delikatniejszy. Tlenek ceru nabłyszcza, usuwa rysy i niedoskonałości i pozostawia polerowaną powierzchnię nienaruszoną.

Jak stosować remedium na zarysowania?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy tlenek ceru stosuje się w postaci pasty polerskiej, jaką uzyskujemy poprzez zmieszanie tlenku ceru z wodą. Jakie proporcje należy zachować, aby nasz preparat do polerowania był skuteczny? Pastę z tlenku ceru i wody należy przygotować w proporcjach 1:1. Powstałą w ten sposób gęstą papkę należy nałożyć na uszkodzoną powierzchnię, a następnie polerować. Czym polerować uszkodzone powierzchnie? Praktycy podpowiadają, że najlepiej w tym celu sprawdza się wiertarka zaopatrzona w krążek polerski z filcu. Polerując uszkodzoną powierzchnię należy pamiętać o regularnym nawilżaniu krążka wodą oraz odpowiednim ustawieniu wiertarki – podobno pasta najlepiej działa przy ustawieniach od 500 do 600 obrotów na minutę. Podczas polerowania ważne jest równomierne przemieszczanie krążka polerskiego po polerowanej powierzchni. Najlepiej polerować zataczając ruchy okrężne nie tylko w samym miejscu występowania zarysowań, ale również wokół niego. W ten sposób skutecznie usuniemy zarysowania i nie uszkodzimy polerowanej powierzchni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do polerowania wykorzystać profesjonalne urządzenie polerskie, o ile takie mamy pod ręką.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Tlenek ceru występuje w opakowaniach:
50g – 100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg