Acerola – najbogatsze źródło naturalnej witaminy C

Acerola nazywana często wiśnią z Barbados – głównie za sprawą wyglądu, którym do złudzenia przypomina owoc z polskich sadów – jest najbogatszym ze znanych źródeł naturalnego kwasu askorbinowego, a więc popularnej witaminy C. W 100 gramach świeżych owoców aceroli znajduje się od 1,4 do 2,5 grama witaminy C. Różnice te są zależne od warunków w jakich wzrastał krzew – owoce z krzewów wzrastających w bardziej zacienionych miejscach mają więcej witaminy C – oraz czasu, który upłynął od zerwania owocu – zawartość kwasu askorbinowego w acerioli spada po upływie 15 dni od oberwania. Tak czy inaczej, w 100 gramach aceroli znajdziemy znacznie więcej witaminy C niż w takiej samej ilości owoców czarnej porzeczki albo natki wybranych odmian pietruszki i – mylnie uznawanej za podstawowe źródło naturalnej witaminy C – cytryny.

Kwas askorbinowy – działanie
Kwas askorbinowy uczestniczy w wytwarzaniu tkanki łącznej i ochronie naczyń włosowatych. Można więc powiedzieć, że jest pośrednio odpowiedzialny za potencjał oksydacyjno-komórkowy. Bierze również udział w przemianach tyrozyny, aminokwasu biorącego udział w budowie białek mięśniowych. Witamina C jest również powszechnie znana z roli, jaką odgrywa w procesach immunologicznych. Odpowiada za odporność organizmu zmniejszając ryzyko przeziębienia i osłabienia organizmu nawet o 50%. Wspomaga również system immunologiczny w walce z groźnymi wirusami.

Witamina C nie tylko na przeziębienie
Kwas askorbinowy bierze udział w powstawaniu kolagenu i jest odpowiedzialny za utrzymanie go na optymalnym poziomie. Tym samym witamina C współtworzy główne białko tkanki łącznej, a także składnika ścięgien i jest pośrednio odpowiedzialna za ich właściwości rozciągające. Dzieje się tak ponieważ kształt i wytrzymałość włókien kolagenowych jest uzależniona od wiązań chemicznych wytwarzanych przez hydroksylizynę i hydroksyprolinę, których wytwarzanie nie byłoby możliwe bez kwasu askorbinowego. Dodatkowo kwas askorbinowy zwalcza wolne rodniki, które atakują chrząstki stawowe powodując wiele groźnych mikrouszkodzeń.

Witamina C po treningu
Witamina C odgrywa bardzo istotną rolę w diecie osób aktywnych fizycznie. Jako jedna z głównych substancji biorących udział w procesach oczyszczania organizmu odpowiada za usuwanie nadmiaru kwasu mlekowego z mięśni, co minimalizuje dyskomfort powodowany przez popularne „zakwasy”. Dodatkowo odpowiadając za wytwarzanie kolagenu i elastyny witamina C wpływa na jakość naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za właściwe odżywienie i dotlenienie komórek. Dobrze odżywione i dotlenione komórki nie tylko szybciej się regenerują, ale również są bardziej wydajne, co przekłada się naszą efektywność podczas treningu.

Acerola – dobry suplement diety
Argumentem przemawiającym za przyjmowaniem suplementów diety na bazie owoców wiśni z Barbados jest fakt, iż do produkcji tych suplementów wykorzystuje się naturalny sok z aceroli lub susz owocowy. Dzięki temu dostarczamy naszemu organizmowi nie tylko witaminę C, ale również inne dobroczynne substancje.