Teroboran sodu, boraks, boran sodu, tetraboran disodu – to wszystko nazwy odnoszące się do związku boru będącego solą kwasu borowego. Sproszkowany boraks jest biały. To nieorganiczny związek chemiczny przyjmujący postać miękkich, praktycznie bezbarwnych kryształków charakteryzujących się dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Obok octu i sody oczyszczonej jest jednym z najczęściej stosowanych ekologicznych środków czyszczących, który podobno jest w stanie poradzić sobie z każdym brudem. I z pewnością jest w tym sporo racji, bo niepozornie wyglądający boraks odznacza się niebywałymi właściwościami czyszczącymi i odkażającymi.

Skąd się bierze boraks?

W domu wielu miłośników ekologicznych środków czyszczących borkas najczęściej można znaleźć w papierowym opakowaniu, w jakim sól kwasu borowego jest dostępna w sprzedaży. Żeby boraks mógł trafić do papierowego opakowania, a następnie do naszej szafki na detergenty musi zostać „wyprodukowany”. Boraks otrzymuje się z naturalnych złóż mineralnych, w których kwas borowy występuje pod postacią soli. Początkowo boraks był importowany z Azji, głównie z Tybetu. W XIX wieku odkryto jego obfite złoża na terenie Włoch i Turcji.

Zastosowania

My skupimy się przede wszystkim na czyszcząco-odkażających zastosowaniach boraksu. Warto jednak wiedzieć o tym, że ów nieorganiczny związek chemiczny zajmuje ważną rolę w produkcji szkła, ceramiki, wełny szklanej oraz szkliw. Boraks jest także składnikiem nawozów i służy jako topnik w lutowaniu i spawaniu. Wykorzystuje się go również do konserwacji kości i skór wypychanych zwierząt. O czyszcząco-odkażających właściwościach boraksu z pewnością słyszeli również producenci chemii gospodarczej. Boraks jest składnikiem niezbędnym do wytwarzania nadboranu sodu. Nadboran sodu jest z kolei środkiem chemicznym wykorzystywanym na szeroką skalę w produkcji domowych detergentów. Niewielkie ilości boraksu możemy także znaleźć w talku kosmetycznym.

Domowy środek czyszcząco-odkażający

Miłośnicy ekologicznych środków czyszczących korzystają przede wszystkim z myjących i odtłuszczających właściwości octu. Kiedy jednak zabrudzenia są na tyle uporczywe, że ocet nie daje im rady, wkracza boraks. Boraks to domowy środek czyszczący na silne zabrudzenia. Rozcieńczony z wodą poradzi sobie z uporczywymi i nieestetycznymi zaciekami na drzwiach kabiny prysznicowej, a także z zaschniętym i zapieczonym brudem w piekarniku. Boraks to także odpowiedź na dawno niemyte okna i przypalone garnki. Możemy użyć go do mycia podłóg, armatury łazienkowej, a nawet naczyń. Warto przy tym pamiętać, że już niewielka ilość boraksu wystarczy, żeby skutecznie poradzić sobie nie tylko z zabrudzeniami, ale również niebezpiecznymi dla naszego zdrowia bakteriami i grzybami.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Boraks występuje w opakowaniach:
250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg