Fosforan dwuamonowy występuje pod wieloma nazwami. Do tych najbardziej popularnych należą:

Woda amoniakalna to zwyczajowa nazwa roztworu amoniaku w wodzie. Wytwarza się ją poprzez rozpuszczenie czystego amoniaku w wodzie zdemineralizowanej. Dwudziestopięcioprocentowa woda amoniakalna charakteryzuje się ostrym, amoniakalnym zapachem. To także doskonały środek czyszczący, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Zanim jednak skupimy się na czyszczących właściwościach wody amoniakalnej, jeszcze kilka słów o jej technicznej odmianie.

Techniczna woda amoniakalna

Techniczna woda amoniakalna znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu:

  • przemyśle gumowych,
  • przemyśle szklarskim,
  • przemyśle garbarskim,
  • przy produkcji barwników,
  • przy produkcji półproduktów organicznych.

Woda amoniakalna wykorzystywana jest również jako nawóz sztucznych oraz jako regulator pH. Obecnie woda amoniakalna odgrywa istotną rolę w redukcji emisji tlenków azotu do atmosfery – coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych stosuje ją bowiem jako reduktor w procesach selektywnej redukcji katalitycznej (technologia stosowana m.in. w silnikach wysokoprężnych, której główną zasadą jest ograniczenie emisji cząstek stałych i tlenków azotu w gazach wylotowych) oraz selektywnej redukcji niekatalitycznej.

Woda amoniakalna w gospodarstwie domowym

Dwudziestopięcioprocentowy roztwór wody amoniakalnej jest powszechnie uważany za doskonały środek czyszczący, który można wykorzystywać zarówno podczas codziennego sprzątania, jaki i bardziej drobiazgowych świątecznych porządków. Jak korzystać z wody amoniakalnej podczas sprzątania?

Niezawodny środek do czyszczenia kryształów

W wielu polskich domach wciąż obecne są kryształy. Niestety osiadający na nich z biegiem czasu kurz odbiera im dawny blask. Możemy go łatwo przywrócić korzystając właśnie z wody amoniakalnej. Żeby cieszyć się czystymi i lśniącymi kryształami musimy je tylko przetrzeć szmatką nasączoną w wodzie amoniakalnej. Przy tym zabiegu nie można zapominać o spłukaniu kryształów wodą oraz ich dokładnym wytarciu miękką szmatką.

Płyn do czyszczenia biżuterii

Woda amoniakalna doskonale sprawdza się również jako zamiennik kosztownych płynów do czyszczenia biżuterii. W celu uzyskania jak najlepszego efektu wizualnego biżuterię należy na ok. 10 minut zamoczyć w roztworze amoniaku i wody, a następnie przetrzeć szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Warto przy tym pamiętać, że woda amoniakalna nie nadaje się do czyszczenia pereł.

Dedykowany odplamiacz do ubrań

Woda amoniakalna okazuje się niezastąpiona, kiedy twoje dziecko poplami ubrania kredkami. Aby usunąć takie plamy wystarczy zalać je roztworem wodnym amoniaku i zostawić na chwilę, a następnie spłukać wodą. Po plamie nie pozostanie ani śladu.

Preparat zwalczający pleśń

Pleśń na fugach w łazience lub innych wilgotnych miejscach w naszym domu? Żeby się jej skutecznie pozbyć wystarczy zastosować wodę amoniakalną. Wlana do wiadra z wodą pomoże nam rozprawić się z grzybami, a jej właściwości grzybobójcze sprawią, że będziemy mogli zapomnieć o pleśni – przynajmniej na jakiś czas.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Woda amoniakalna występuje w opakowaniach:
500ml – 1L – 5L – 20L