Wapno chlorowane to nieorganiczny związek chemiczny znany pod nazwą podchloryn wapnia. Podchloryn wapnia – jak już wspomnieliśmy – jest nieorganicznym związkiem chemicznym będącym solą wapniową kwasu podchlorawego. Otrzymuje się go poprzez nasycanie wodnego roztworu wodorotlenku wapnia (nazywanego wodą wapienną) gazowym chlorem.

Wapno chlorowane w znacznym stopniu różni się od wapna magnezowego, ale równocześnie należy do grupy wapien palonych. Związek ten ma bardzo ważne właściwości, które nie są powszechnie znane.

Charakterystyczny zapach i inne właściwości…

Wapno chlorowane bardzo łatwo rozpoznać. Charakteryzuje się specyficznym zapachem chloru, którego nie sposób pomylić z wonią innego związku chemicznego. Jakie jeszcze właściwości ma wapno o zapachu chloru? Podchloryn wapnia jest białą, silnie higroskopijną substancją o właściwościach utleniających. To właśnie im zawdzięcza zastosowanie, jako środek dezynfekujący i wybielający.

Silne właściwości utleniające wapna chlorowanego sprawiają, że jest ono powszechnie wykorzystywane do odkażania. Stosuje się je przede wszystkim w służbie zdrowia – do odkażania karetek, urządzeni sanitarnych oraz usuwania różnego rodzaju osadów. Ale służba zdrowia to nie jedyna przestrzeń, w której wapno chlorowane zyskało na popularności. Jako silny utleniacz jest ono wykorzystywane również do odkażania niewielkich ilości ścieków, a okazjonalnie także do bielenia. To ostatnie zastosowanie podchloryn wapnia znajduje w przemyśle papierniczym i tekstylnym. Na jego bazie sporządza się również różnego rodzaju roztwory dezynfekujące.

Roztwory dezynfekujące na bazie wapna chlorowanego

Roztwory dezynfekujące na bazie wapna chlorowanego zwalczają:

  • bakterie,
  • glony,
  • grzyby.

Dzięki temu wapno chlorowane jest wykorzystywane do ochrony wody i cieczy w systemach przetwarzania wody i jej chłodzenia. Substancja skutecznie przeciwdziała osadzaniu się mikroorganizmów, glonów oraz innych niepożądanych substancji na poszczególnych elementach systemów. Nie należy zapominać również o tym, że podchloryn wapnia, a będąc bardziej precyzyjnym substancje posiadające go w swoim składzie są przeznaczone do dezynfekcji zarówno wody technologicznej, jak i wody pitnej. Wykorzystuje się je w przypadku różnego rodzaju sprzętu i narzędzia, a także pojemników i naczyń użytkowanych w przemyśle paszowym i spożywczym.

Gdzie kupić?

Wapno chlorowane możemy kupić w każdym dobrym sklepie z odczynnikami chemicznymi, zarówno internetowym, jak i stacjonarnym. Należy przy tym pamiętać, że substancja jest bardzo niebezpieczna i powinna ona być wykorzystywana wyłącznie do zastosowań, do których jest przeznaczona.

Podchloryn wapnia zaleca się przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, najlepiej opakowaniu producenta. Substancja nie powinna być w zasięgu dzieci oraz zwierząt.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Wapno chlorowane występuje w opakowaniach:
1kg – 5kg – 25kg