Chlorek magnezu jest nieorganicznym związkiem chemicznym charakteryzującym się dobrą rozpuszczalnością w wodzie oraz właściwościami silnie higroskopijnymi. (Właściwościami higroskopijnymi określa się zdolność niektórych substancji do wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą). W warunkach temperatury pokojowej chlorek magnezu przyjmuje postać białych lub szarych granulek lub płatków. Ze względu na wspomniane powyżej silne właściwości higroskopijne substancję zaleca się przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym miejscu. W przeciwnym razie granulki mogą się zacząć rozpuszczać i chlorek magnezu ulegnie zbryleniu.

Jak otrzymuje się chlorek magnezu?

Jako substancja nieorganiczna chlorek magnezu jest otrzymywany na drodze reakcji chemicznych. Na skalę przemysłową otrzymuje się go z karnalitu (minerał składający się z uwodnionego podwójnego chlorku potasu i magnezu). Wśród innych metod otrzymywania chlorku magnezu wyróżnia się jeszcze trzy:

  • ogrzewanie MgCl2 · 6H2O w atmosferze gazowego chlorowodoru,
  • działanie kwasem solnym na węglan, wodorotlenek lub tlenek magnezu albo metaliczny magnez,
  • odparowanie wody morskiej.

Wybór metody otrzymywania chlorku magnezu podyktowany jest przede wszystkim względami ekonomicznymi.

Do czego wykorzystuje się chlorek magnezu?

Chlorek magnezu jest jedną z łatwo przyswajalnych form tego pierwiastka. To dlatego chlorek magnezu znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Jest to częsty składnik leków stosowanych w leczeniu depresji. Bywa również stosowany jako substytut magnezu, przy czym jego właściwości higroskopijne znacząco utrudniają doustne stosowanie preparatu. Ten sam związek nieorganiczny może być również stosowany w kosmetologii. Żeby skorzystać z dobroczynnych właściwości chlorku magnezu nie musimy wcale iść do SPA. Wystarczy, że „dorzucimy” substancję do kąpieli.

Dobroczynne właściwości kąpieli z chlorkiem magnezu

Dodając jedną lub dwie szklanki chlorku magnezu do wanny z wodą uzyskujemy relaksującą i odżywiającą dla ciała kąpiel, w której bez obaw możemy się moczyć nawet przez pół godziny. Po takiej kąpieli należy opłukać ciało wodą. W czasie kąpieli nie korzystamy z mydła ani żelu pod prysznic. Chodzi o to, żeby chlorek magnezu wnikał głęboko w strukturę skóry i nasycał nasze ciało życiodajnym magnezem. Warto pamiętać o tym, że magnez odznacza się bardzo dobrymi właściwościami dermatologicznymi. Świetnie sprawdza się w leczeniu problemów skórnych, przy czym kąpiel z chlorkiem magnezu jest niewskazana, kiedy na ciele znajdują się rany lub zadrapania.

Z dobroczynnych właściwości domowego SPA z chlorkiem magnezu możemy korzystać od 3 do 4 razy w miesiącu.

Moczenie stóp w wodzie z magnezem

Ten sam chlorek magnezu możemy wykorzystać do moczenia stóp. W tym celu do 3-4 litrów wody dodajemy od jednej do dwóch łyżek chlorku magnezu. W tak przygotowanej kąpieli stopy moczymy ok. 30 minut. Zaleca się powtarzanie zabiegu nie częściej niż co 14 dni, przy czym w dniu zabiegu warto skorzystać z dwóch kąpieli, najlepiej porannej i wieczornej.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Chlorek magnezu występuje w opakowaniach:
250g – 500g – 800g – 1kg – 3kg – 25kg