Nadwęglan sodu to substancja chemiczna charakteryzująca się silnymi właściwościami utleniającymi, które zachodzą podczas reakcji substancji z wodą. W reakcji nadwęglanu sodu z wodą powstaje woda utleniona, czyli woda, tlen i węglan sodu. Dzięki temu nadwęglan uzyskuje doskonałe efekty przy wybielaniu, czyszczeniu, a także jako środek do dezynfekcji. Dlaczego nadwęglan sodu określany jest mianem ekologicznego wybielacza? Czy rzeczywiście jest substancją bezpieczną dla ludzi i środowiska naturalnego? W jakich sytuacjach warto skorzystać z wybielająco-czyszczących właściwości nadwęglanu sodu?

Informacje toksykologiczne

Nadwęglan sodu nie jest substancją niebezpieczną dla ludzki, jednak jego stosowanie wymaga przestrzegania podstawowych zasad dotyczących higieny pracy. Nadwęglan sodu może wpływać drażniąco na układ pokarmowy, oddechowy i narząd wzorku (oczy). Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na fakt, że nadwęglan sodu jest substancją niegroźną dla środowiska naturalnego. Ulega rozkładowi chemicznemu i całkowicie rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie może być uważany za ekologiczny środek czyszczący. A co z jego skutecznością?

Nadwęglan sodu w kuchni i łazience

Nie musimy być eko, żeby korzystać z czyszczących i dezynfekujących właściwości nadwęglanu sodu. Substancja o wzorze Na2CO3•1,5H2O2 jest popularnym składnikiem proszków do prania i tabletek do zmywarek, których większość z nas używa na co dzień.

Pranie

Nadwęglan sodu nie bez przyczyny jest składnikiem wielu popularnych środków do prania. Dzięki swoim właściwościom zapobiega żółknięciu i szarzeniu tkanin, jednocześnie wspierając nas w walce z uporczywymi plamami z herbaty, wina czy warzyw. W celu uzyskania jak najlepszego efektu wybielającego pranie z dodatkiem nadwęglanu sodu należy prać w temperaturze co najmniej 400C. Nie jest to więc środek przeznaczony do delikatnych tkanin, które producenci zalecają prać w temperaturach nie wyższych niż 300C. Nie jest to środek przeznaczony do prania jedwabiu i wełny. Nie sprawdzi się również w przypadku tkanin, które łatwo tracą barwę – należy pamiętać o tym, że działa wybielająco/rozjaśniajaco. W celu pozbycia się uporczywych plam zalecane jest wstępne namaczanie odzieży w roztworze z nadwęglanu sodu i wody. Żeby przygotować taki roztwór w 3 litrach ciepłej wody należy rozpuścić około 2 łyżki substancji.

Kuchnia

Nadwęglan sodu może być wykorzystywany jako ekologiczny zamiennik tradycyjnego płynu do mycia. Roztwór z 3 łyżek nadwęglanu sodu i 1 litra ciepłej wody możemy zastosować do zwykłego czyszczenia powierzchni. Tak samo dobrze nadwęglan sodu poradzi sobie z zadaniami specjalnymi – np. osadem na dzbanku do kawy czy czyszczeniem ekspresu do kawy. Żeby usunąć nieestetyczny i uporczywy osad z dzbanka wystarczy wsypać 3 łyżki nadwęglanu sodu do dzbanka pełnego gorącej wody i pozostawić na 15 minut. Podobnie postępujemy z ekspresem do kawy – roztwór wlewamy do zbiornika na wodę i uruchamiamy urządzenie, następnie płuczemy je tym razem wykorzystując tylko czystą wodę.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Nadwęglan sodu występuje w opakowaniach:
500g – 1kg – 5kg – 25kg