Węglan sodu – dodatek do żywności o symbolu E500. Nieorganiczny związek chemiczny będący solą sodową kwasu węglowego i sodu. Opisywany wzorem Na2CO3, który w potocznym znaczeniu odnosi się także do wodorowęglanu sodu. Zwyczajowo węglan sodu określa się mianem sody kalcynowanej lub zwyczajnie sody. Jako dodatek do żywności pełni rolę regulatora kwasowości oraz substancji spulchniającej. Swoim specyficznym właściwościom zawdzięcza zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Warto pamiętać o tym, że obok węglanu sodu wyróżnia się jeszcze dwa inne związki chemiczne, które również funkcjonują jako dodatki do żywności określane symbolem E500. Są to:
- wodorowęglan sodu (NaHCO3) zwyczajowo nazywany sodą oczyszczoną lub sodą do pieczenia,
- półtorawęglan sodu (Na3H(CO3)2) zwyczajowo nazywany sodą śnieżną.
W temperaturze pokojowej węglan sodu przyjmuje postać białej substancji o właściwościach higroskopijnych (absorbowania wilgoci i wody z otoczenia). Substancja ta topi się w temperaturze 852 °C i dobrze rozpuszcza się w wodzie. W przyrodzie węglan sodu występuje w stanie naturalnym w tzw. jeziorach sodowych oraz w popiele roślin morskich. Jest również składnikiem wielu minerałów.
Obecnie do celów przemysłowych węglan sodu otrzymuje się przy zastosowaniu metody Solvaya, w której jako surowce główne wykorzystywane są węglan wapnia i sól kamienna.
Zastosowanie
Na początku wspomnieliśmy o tym, że węglan sodu jest popularnym dodatkiem do żywności. Zanim rozwiniemy nieco ten temat skupimy się na innych zastosowaniach omawianego związku chemicznego. A jest ich niemało…
Węglan sodu jest stosowany do wyroby szkła oraz papieru. Wykorzystuje się go również w procesie produkcji mydła oraz środków piorących, co zawdzięcza swoim właściwościom zmiękczania wody. Węglan sodu jest wykorzystywany w garbarstwie, przemyśle papierniczym, a także jako odczynnik chemiczny w syntezach chemicznych i laboratoryjnych. Pięcioprocentowy roztwór węglanu sodu stosuje się do odżywiania powierzchni drewna metodą zamydlania.
E500
Dodatki do żywności z grupy E500, w tym także węglan sodu, są stosowane jako regulatory kwasowości, substancje spulchniające i substancje stabilizujące. Można je spotkać w szerokiej gamie różnorodnych produktów spożywczych – od wyrobów cukierniczych, przez sery z mleka kwaśnego, aż po żywność na bazie zbóż oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dla niemowląt. Dodatki E500 są obecne w krakersach, budyniach, lodach, dżemach, a nawet wyrobach czekoladowych i kakaowych.
Węglan sodu oraz pozostałe dodatki do żywności z grupy E500 są w rozkładane w organizmie do dwutlenku węgla i wydychane. Nie ma zatem mowy o ich szkodliwości. Szkodliwość węglanów sodu może być związana jedynie z bezpośrednim kontaktem z czystym związkiem chemicznym o wysokim stężeniu. Węglan sodu działa drażniąco na błony śluzowe i skórę.
przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU
Węglan sodu występuje w opakowaniach:
500g – 1kg – 3kg – 25kg