Soda oczyszczona (węglowodan sodu) jest nieorganicznym związkiem chemicznym należącym do grupy wodorowęglanów. Przyjmuje postać białych jednoskośnych kryształków, które nie reagują z alkoholami i fenolami. Soda oczyszczona dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wodny roztwór węglowodanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny w związku z czym w wielu reakcjach zachowuje się jak słaba zasada.

Soda oczyszczona należy do grupy produktów niezastąpionych w gospodarstwie domowym. Czemu zawdzięcza swoją popularność?! Licznym zastosowaniom. Część z nich z pewnością znasz, o innych będziesz mógł przeczytać za chwilę.

Węglowodan sodu w praktyce

Węglowodan sodu to związek ekologiczny, biodegradowalny i w 100% bezpieczny. Z jego właściwości korzysta przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny, a także wiele gospodarstw domowych, w których soda oczyszczona wykorzystywana jest nie tylko do domowych wypieków.

  • Środek do czyszczenia uporczywych zabrudzeń

Tłuszcz i spalenizna to prawdziwa zmora każdej kuchni. Żeby się ich pozbyć wystarczy użyć sody oczyszczonej. Można ją stosować wraz ze standardowym płynem do naczyń lub w kombinacji z octem. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku pozwoli nam usunąć zanieczyszczenia z garnków i blach do pieczenia. Warto przy tym pamiętać, że soda oczyszczona potrzebuje czasu na działanie, dlatego po zastosowaniu środka czyszczone naczynie powinniśmy odstawić na jakiś czas, ok. 15 – 20 minut.

  • Doskonały pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów

Lodówka i zmywarka często bywają źródłem nieprzyjemnych zapachów. Możemy sobie z nimi łatwo poradzić tworząc ekskluzywny pochłaniacz zapachów na bazie sody oczyszczonej. Potrzebny będzie nam do tego węglowodan sodu, woda i miseczka. Sodę należy rozpuścić w miseczce z wodą, a następnie wstawić do lodówki lub zmywarki. Tak przygotowany roztwór wchłonie nieprzyjemne zapachy.

  • Niezawodny dodatek spożywczy, z zalet którego możesz skorzystać w zaciszu własnej kuchni

Soda to popularny zamiennik proszku do pieczenia, który możemy spotkać w wielu przepisach. Mało kto wie jednak, że przy pomocy sody oczyszczonej możemy zmiękczyć twarde mięso, poprawić smak ryby lub sporządzić własny napój musujący. Z sodą powinni się również przeprosić miłośnicy omletów. Dodanie na każde trzy jaja zaledwie pół łyżeczki sody oczyszczonej pozwoli nam uzyskać puszyste i smaczne omlety.

  • Bezpieczny zamiennik chemicznych środków od odrdzewiania

Zamiast usuwać rdzę rżącymi detergentami możemy skorzystać z właściwości sody oczyszczonej i octu. Sodą posypujemy zardzewiałe miejsca, a następnie polewamy je octem. Kiedy mieszkanka przestanie „bulgotać” czyszczoną powierzchnię należy wyszorować szczotką.

  • Niezawodny wybielacz do tkanin i odplamiacz

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – usunięcie pojedynczej plamy czy też wybielenie całego prania – sodę oczyszczoną możemy zaaplikować bezpośrednio na plamę lub dodać do proszku do prania. W przypadku silnych i uporczywych zabrudzeń pastę z sody i wody należy wetrzeć w zabrudzone miejsce, a następnie wyprać całe ubranie. Tym sposobem możemy się pozbyć m.in. przebarwień powstających na t-shirtach i koszulach z antyperspirantu.

  • Lek na infekcje intymne

Soda oczyszczona to także niezwykle skuteczny i dyskretny lek, który pozwoli nam załagodzić pieczenie towarzyszące infekcjom dróg moczowych oraz innym infekcjom intymnym. W tym celu wystarczy zastąpić płyn do higieny intymnej roztworem sody i wody (dwie łyżki na jeden litr wody) i stosować regularnie podczas kąpieli.