Czyszczenie mosiądzu.

Nabywając przedmioty wykonane z mosiądzu, często spotykamy się z różnym stopniem ich zabrudzenia lub korozji. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze są one przez nas niepożądane, a czasem są wskazane. Powstająca na mosiężnych przedmiotach patyna stanowi naturalną ochronę powierzchni metalu, chroniąc go przed dalszą korozją. Nie usuwajmy jej bezmyślnie, gdyż dodaje przedmiotom „duszy” i stanowi integralną część zabytkowego przedmiotu. Od tej zasady są oczywiście odstępstwa i wtedy powinniśmy sięgnąć po wypróbowane metody.  Pamiętajmy jednak, że przedmiot oczyszczony jest bardziej narażony na ponowne utlenianie się i należy go odpowiednio zabezpieczyć.

Domowe metody czyszczenia mosiądzu.

1. Papka poznańska.
Ziemniak lub kilka ziemniaków (w zależności od wielkości czyszczonego przedmiotu) obieramy i ścieramy na tarce lub miksujemy. Do ziemniaków można dodać do odrobinę soku z cytryny lub kwasku cytrynowego i dokładnie wymieszać. Postać ma przypominać masę na placki ziemniaczane. Następnie odsączamy mieszaninę z nadmiaru wody, przepuszczając ją przez sito. Całkowicie pokrywamy przedmiot przygotowanym smarowidłem i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie usuwamy zaschniętą skorupkę i myjemy przedmiot ciepłą wodą lub czystym spirytusem.

2. Papka bolońska.
Kredę bolońską rozrabiamy ze spirytusem lub rozcieńczonym 5% octem. Wszystko mieszamy, aby masa była w miarę gęsta. Czyścimy przedmiot za pomocą szmatki, aż do uzyskania wymaganego efektu. Następnie przedmiot spłukujemy ciepłą wodą.

mosiądz
fot. stock.xchng, pushbeyond

3. Papka babuni.
Popiół drzewny z ogniska (może być również zebrany z grilla, ale bez tłuszczu) rozrabiamy i mieszamy z kwasem z kiszonej kapusty. Wszystko dokładnie mieszamy, aby masa była w miarę gęsta. Powstałą masą czyścimy przedmiot przy uzyciu szmatki do uzyskania wymaganego efektu. Następnie płuczemy go ciepłą wodą.

4. Kąpiel szczawiowa.

Składniki na 1 litr:
200 g Kwasu szczawiowego
1 litr ciepłej wody
rękawiczki gumowe

Kwas szczawiowy (w postaci kryształków) rozpuszczamy w wodzie. Następnie umieszczamy przedmiot w uzyskanym roztworze lub przemywamy go do uzyskania oczekiwanego efektu. Na koniec dokładnie płuczemy przedmiot w ciepłej wodzie.
Można dodać do roztworu inhibitor w ilości 1%, może być to np. płyn do naczyń Ludwik Ważne, aby płyn zawierał tzw. anionowe i niejonowe związki powierzchniowo czynne.

5. Kąpiel gorąca.

Składniki na 1 litr:

50-70 g sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu)
1 litr gorącej wody
10-20 cm folii aluminiowej
rękawiczki lateksowe

Sodę oczyszczoną rozpuszczamy w gorącej wodzie. Naczynie dokładnie wykładamy folią aluminiową i wkładamy do niego przedmiot, a następnie zalewamy przygotowanym roztworem. Musimy zadbać, by pomieszczenie miało zapewnioną dobrą wentylację np. wyciąg kuchenny, lub otwarte okno. Czas kąpieli trwa około kilku minut, do uzyskania oczekiwanego efektu. Następnie dokładnie płuczemy przedmiot w ciepłej wodzie.

artykuł pochodzi ze strony: kochamantyki.pl