Fosforan trisodu to nieorganiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym Na3PO4, znany również jako fosforan sodu. Fosforan sodu jest solą sodową kwasu fosforowego. W warunkach normalnych przyjmuje postać białych kryształów charakteryzujących się dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Roztwór wodny fosforanu sodu ma odczyn silnie zasadowy. Związek występuje w postaci hydratu, najczęściej jako dwunastowodzian, rzadziej jako dziesięciowodzian.

Fosforan sodu jest stosowany do strącania fosforanów innych metali, produkcji środków chemicznych przeznaczonych do zmiękczania wody, a także jako regulator kwasowości oraz substancja odpowiadająca za wzbogacanie żywności w fosfor. Możemy go znaleźć w nawozach fosforowych. Omawiany związek chemiczny może się również przyczynić do eutrofizacji wód (wzbogacania wód w zbiornikach wodnych w pierwiastki biofilne, co skutkuje wzrostem trofii, a więc żyzności zawożonych wód).

Tyle na temat fosforanu trisodu możemy przeczytać w popularnej encyklopedii internetowej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat omawianego związku?

Nazewnictwo

Fosforan trisodu to jeden z tych związków chemicznych, które funkcjonują w sprzedaży pod wieloma nazwami. Do tych najbardziej popularnych zalicza się: trisodu fosforan dwunastowodny, fosforan trisodowy oraz ortofosforan trójsodowy. W handlu międzynarodowym dodatkowo obowiązuje nazewnictwo anglojęzyczne, a więc nazwy takie jak Trisodium phosphate dodecahydrate i Sodium phosphate tribasic dodecahydrate. Wszystkie powyższe nazwy i synonimy odnoszą się do tego samego związku chemicznego.

E339

Jako dodatek do żywności fosforan sodu pełni role emulgatora, przeciwutleniacza, stabilizatora oraz regulatora kwasowości. Można go znaleźć w wielu produktach spożywczych. E339 jest m.in. w słodkich napojach typu cola, serach, wędlinach, mieszkankach deserowych w proszku, pierogach, makaronach, lodach i konserwach. Fosforan sodu z pewnością jest wszechobecny i chętnie wykorzystywany przez producentów żywności, ale czy jest bezpieczny?

Nadmiar fosforanu sodu w diecie może wpływać niekorzystnie na żeby, a także prowadzić do odwapniania się kości. Ponadto, konsumowany w nadmiernych ilościach wraz z wysoko przetworzoną żywnością fosforan trisodu może przyczynić się do uszkodzenia nerek oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Nie jest to więc najbezpieczniejszy z dodatków do żywności, które wraz z jedzeniem każdego dnia wprowadzamy do organizmu. Rozwiązaniem tego problemu jest zdrowa i zbalansowana dieta, w której żywność wysoko przetworzona wzbogacana emulatorami, stabilizatorami i regulatorami kwasowości stanowi dodatek, a nie główne źródło energii.

Przechowywanie

Fosforan sodu jest związkiem chemicznym, który poleca się przechowywać zgodnie z instrukcjami producenta. Opakowanie, w którym przechowujemy fosforan trisodu powinno być szczelnie zamknięte, a związek przechowywany w suchych i przewiewnych pomieszczeniach.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Fosforan trisodu występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg