Kwas salicylowy
Kwas salicylowy to organiczny związek chemiczny należący do grupy aromatycznych hydroksykwasów karboksylowych. Po raz pierwszy kwas salicylowy został otrzymany poprzez wyodrębnienie z kory wierzby. Jego produkcja na skalę przemysłową nastąpiła w wyniku przypadku. W 1859 roku Herman Kolbeg próbował otrzymać indygo w wyniku syntezy chemicznej, ale zamiast pożądanego barwnika otrzymał kwas salicylowy. Temu zaskakującemu odkryciu przypisuje się początki chemicznego przemysłu farmaceutycznego, gdyż wcześniej żadnego leku nie wytwarzano na skalę przemysłową na drodze syntezy chemicznej.
Właściwości
Wydzielony syntetycznie kwas salicylowy występuje w postaci białego, krystalicznego proszku lub bezbarwnych igiełek. Słabo rozpuszcza się w wodzie, za to bardzo dobrze w etanolu. Działa drażniąco na skórę i oczy, a w dużych ilościach może być nawet toksyczny. Mimo to, znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w farmakologii, ale również kosmetyce. Dlaczego?
Kwas salicylowy ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwzapalne. To właśnie dzięki nim stał się związkiem powszechnie wykorzystywanym przy produkcji preparatów antyseptycznych oraz w kosmetyce. O tym, że kwas salicylowy znajduje się w składzie danego kosmetyku świadczy napis Salicylid Acid.
Niesteroidowy lek przeciwzapalny
Kwas salicylowy jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o właściwościach przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Tego typu leki są najczęściej dostępne bez recepty, co zwiększa ich popularność wśród pacjentów. Obecnie pochodne kwasu salicylowego nie są już tak chętnie wykorzystywane przez koncerny farmaceutyczne do produkcji leków (NLPZ). Dzisiaj najczęściej stosuje się do ich produkcji pochodne kwasu propionowego, a więc znany wszystkim ibuprofen, naproksen, flurbiprofen czy ketoprofen. Nie zmienia to jednak faktu, iż kwas salicylowy oraz preparaty na jego bazie są wciąż obecne w farmakologii. Stosowane miejscowo preparaty na bazie kwasu salicylowego działają odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dostępne są w sprzedaży w postaci płynów, plastrów, maści oraz różnego rodzaju żelu. Kwas salicylowy często występuje w towarzystwie innych substancji leczniczych, dlatego możemy go znaleźć m.in. w preparatach przeznaczonych do leczenia topowego zapalenia skóry, łojotkowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz wielu innych zmian skórnych o podłożu chorobowym.
Kwas salicylowy w kosmetykach
Jak już wiemy, o obecności kwasu salicylowego w kosmetykach świadczy napis Salicylid Acid. Czemu zawdzięcza swoją popularność w przemyśle kosmetologicznym? Istotnymi zaletami kwasu salicylowego są jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Nie bez znaczenia jest również jego rozpuszczalność w tłuszczach, dzięki której kosmetyki na bazie kwasu salicylowego są w szczególności polecane osobom borykającym się z problemami skóry trądzikowej, a także każdemu, kto chce się pozbyć zaskórników. Kwas salicylowy doskonale przenika przez warstwę sebum na skórze i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Tam, w mieszkach włosowo-łojowych działa bakteriobójczo i łagodząco, przy okazji usuwając ze skóry nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń.