Specyfik do domowej apteczki
– poznaj kwas borowy i jego właściwości
Kwas borowy (kwas borny) znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Z jego licznych prozdrowotnych właściwości możemy korzystać także w domu. Niezbędny będzie nam do tego proszek, z którego przygotujemy roztwór o odpowiednim stężeniu, ale o tym za chwilę…
W przyrodzie kwas borowy nie występuje w postaci proszku, który możemy kupić w aptece lub sklepie internetowym, a w postaci bardzo rzadkiego minerału o nazwie sassolin. Nazwa ta pochodzi od laguny Sasso w Toskanii, gdzie odkryto ów minerał. Czasami niewielkie ilości kwasu borowego można spotkać w niektórych roślinach oraz w soli morskiej. Tak czy inaczej, przeznaczony do przygotowania roztworu biały proszek jest produktem rąk ludzkich i zalicza się do nieorganicznych związków chemicznych.
Właściwości
Właściwości kwasu borowego sprawiają, że jest to związek szczególnie chętnie stosowany w stanach zapalnych skóry, zakażeniach grzybicznych (w szczególności narządów płciowych) oraz problemach z nadmierną potliwością. Jest to bowiem związek chemiczny o właściwościach antyseptycznych, wysuszających, ściągających i ułatwiających procesy gojenia się ran.
Zastosowanie
Bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości kwasu bornego uczyniły z niego środek powszechnie stosowany w leczeniu grzybicy pochwy. Wykonuje się z niego płukanki oraz globulki do aplikacji miejscowej. Ale zwalczanie wstydliwych problemów intymnych to nie jedyne zastosowanie kwasu bornego w medycynie.
Ze względu na właściwości antyseptyczne, wysuszające i ziarninowanie kwas borny stał się niemal obowiązkowym składnikiem środków przeciwtrądzikowych, a także preparatów leczniczych stosowanych w przypadku oparzeń oraz innych powierzchownych uszkodzeń naskórka. Warto przy tym pamiętać, iż jest to środek przeznaczony do aplikacji miejscowej i nie powinien być stosowany na dużych połaciach skóry.
Płukanki na bazie kwasu bornego stosuje się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, a także stanów zapalnych błony śluzowej nosa. W okulistyce stosowanie tego samego środka (roztworu kwasu bornego) zaleca się osobom borykającym się z przewlekłym stanem zapalnym powiek i spojówek.
Pozamedyczne zastosowania
Choć kwas borowy jest znany przede wszystkim ze swoich aplikacji medycznych, związek ten ma całkiem sporo pozamedycznych zastosowań, o których warto pamiętać. Używa się go m.in. do zwalczania insektów. Jest to środek przeciwko karaluchom, który możemy sporządzić samodzielnie w warunkach domowych. Jako składnik nawozów kwas borowy znajduje także zastosowanie w rolnictwie.
Wśród innych zastosowań kwasu borowego można wskazać produkcję szkła borokrzemowego. Ze względu na swoje właściwości szkło borokrzemowe jest powszechnie wykorzystywane do produkcji wysokojakościowych naczyń laboratoryjnych, a nawet gastronomicznych.
Właściwości kwasu bornego sprawiają, że jest on także stosowany jako forma impregnatu do drewna oraz środek wykorzystywany w przemyśle garbarskim.