Mazeina
– od typowych zastosowań, po zaskakujące właściwości

Tajemnicza mazeina to nic innego, jak skrobia kukurydziana – biały proszek o neutralnym zapachu, który w odróżnieniu od mąki kukurydzianej uzyskuje się nie z ziaren kukurydzy, a z jej białych pręcików. Skrobia kukurydziana jest produktem bezglutenowym o właściwościach zagęszczających, dlatego znajduje wiele zastosowań w kuchni i poza nią.

Właściwości

Mazeina jest źródłem węglowodanów. Zawiera minimalne ilości błonnika pokarmowego i można w niej znaleźć śladowe ilości witamin oraz składników mineralnych, które de facto tylko w niewielkim stopniu pokrywają dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej. Co to oznacza? Tylko tyle, że poza właściwościami technologicznymi – wspomnianym wcześniej działaniem zagęszczającym – skrobia kukurydziana nie ma żadnych walorów zdrowotnych. Wśród jej nielicznych zalet w tym aspekcie można za to wskazać fakt, iż jest produktem bezglutenowym.

Mazeina w Twojej kuchni

Zagęszczające działanie mazeiny jest na szeroką skalę wykorzystywane przez przemysł spożywczy. Nie oznacza to jednak, że czysta skrobia kukurydziana nie znajdzie zastosowania również w Twojej kuchni. Wszystko zależy od tego, jakie potrawy i desery przyrządzasz. Mazeina znajduje zastosowanie przede wszystkim jako zagęstnik do zup, gulaszów i sosów, które po dodaniu skrobi kukurydzianej zyskują na konsystencji oraz walorze estetycznym. W tym aspekcie mazeina często zastępuje skrobię kukurydzianą (tzw. mąkę ziemniaczaną). To także powszechnie stosowany dodatek do wypieków i deserów, szczególnie w diecie bezglutenowej. Dzięki zastosowaniu skrobi kukurydzianej wypieki bezglutenowe zyskują odpowiednią teksturę i wilgotność.

Zastosowania gospodarcze

Nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami gotowania mazeina może się okazać bardzo przydatna w naszym gospodarstwie domowym. Dlaczego? Podobnie jak talk skrobia kukurydziana może być wykorzystywana do czyszczenia powierzchni z tłustych plam. Usuwa również plamy z krwi i żywności. Doskonale sprawdza się jako środek czyszczący do mycia garnków, patelni, zastawy stołowej, a nawet urządzeń kuchennych. Dodana do prania zmiękczy je z powodzeniem zastępując drogie płyny do płukania o drażniących zapachach.

A w domowej apteczce i kosmetyczce…

…maziena może zastąpić środek na ukąszenia owadów oraz popularny Pantenol, który zwykliśmy stosować w przypadku oparzeń słonecznych. Do obydwu aplikacji używamy pastę ze skrobi kukurydzianej i wody. Jako środek na ukąszenia owadów mazeina łagodzi świąd, jako specyfik na oparzenia słoneczne zmniejsza ból i efekt pieczenia. Sucha mazeina – podobnie jak talk – może z powodzeniem zastąpić suchy szampon, z którego pomocą szybko odświeżymy włosy przed wyjściem.

Skrobia kukurydziana to funkcjonalny produkt, który warto mieć w kuchni lub domowej apteczce. Z powodzeniem zastępuje wiele drogich specyfików, a jej główną zaletą jest obojętność dla zdrowia. Nie uczula i nie powoduje podrażnień skórnych.