Sól soli nierówna
– dlaczego sól himalajska jest lepsza od tradycyjnej soli kuchennej?

Sól jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla życia i zdrowia człowieka. Odpowiada za transport wielu innych składników odżywczych do komórek naszego ciała, a jednocześnie reguluje ciśnienie krwi i umożliwia wymianę jonową. Jej obecność w diecie jest niezbędna do tego, żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Niestety nie każda sól może się poszczycić bogatym składem mineralnym. Tradycyjna sól kuchenna jest pozbawiona praktycznie wszystkich innych substancji mineralnych oprócz sodu i chloru. Nie powinien więc dziwić fakt, iż nie wywiera na organizm takiego samego wpływu jak nierafinowana sól himalajska, która słynie ze swojego bogatego składu i dobroczynnych właściwości.

Charakterystyka

Sól himalajska jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej odżywczych i wartościowych soli, które można spotkać na polskim rynku produktów spożywczych. Czemu zawdzięcza swoje właściwości?

Sól himalajska formowała się przez miliony lat w miejscu, w którym istniał starożytny ocean Tetydy. Po jego wyschnięciu na terenie dzisiejszego Pakistanu pozostały ogromne złoża soli mineralnych, które w wyniku ruchów tektonicznych znalazły się pomiędzy płytą Indyjską a Euroazjatycką. Wbrew swojej nazwie sól himalajską wydobywa się obecnie w kopalni Khewra w regionie Pendżab, który jest oddalony od Himalajów o kilkaset kilometrów.

Skład

Podczas gdy zdaniem wielu sól himalajska praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnej soli kuchennej, w końcu 97% składu soli wydobywanej w pakistańskiej kopalni Khewra stanowi chlorek sodu, nie brakuje osób przekonanych o jej dobroczynnym wpływie na ludzi organizm. Dlaczego? Głównym powodem jest śladowa obecność innych pierwiastków, które pozostają w gotowym produkcie ze względu na fakt, iż sól himalajska nie jest ani oczyszczana, ani rafinowana. Oczywiście brak oczyszczania czy rafinowania soli sprawia, że nie wszystkie wydobywane w Pakistanie sole nadają się do bezpośredniego użytkowania w przemyśle spożywczym. Odmiany przeznaczone do spożycia charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością pięciu najbardziej pożądanych pierwiastków – jodu, magnezu, cynku, żelaza i wapnia. Szczególnie ważny jest tutaj jod, którego najczęściej brakuje w naszym organizmie, a który odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Zastosowanie

Oczywiście pierwszym zastosowaniem soli himalajskiej, jakie przychodzi nam do głowy to zastosowanie spożywcze. Warto przy tym zauważyć, iż ze względu na swoje bogactwo minerale sól himalajska może być również z sukcesami wykorzystywana do aplikacji zewnętrznych. Dosypywana do kąpieli ma właściwości detoksykacyjne – oczyszcza organizm, nawilża skórę i ożywia umysł. Zażywanie kąpieli solnych zaleca się również przy przeziębieniu. Dodatkową ulgę daje dodanie do wody olejków eterycznych lub zaparzonego wcześniej kwiatu lipy, ewentualnie rumianku. Sól himalajska doskonale sprawdza się również jako lek na ból gardła lub katar. W przypadku pierwszej dolegliwości zaleca się stosowanie płukanek, podczas gdy z nieżytem nosa powinno się walczyć poprzez jego regularne zakraplanie roztworem soli z wodą. Sól himalajska to także surowiec, z którego możemy wykonać naturalny peeling twarzy oraz innych części ciała. Peeling możemy wykonać wykorzystując do tego sól w kryształkach lub zbryloną.