Podstawowym zastosowaniem soli w tabletkach jest zmiękczanie wody na potrzeby przydomowych stacji uzdatniania wody oraz instalacji centralnego ogrzewania. Tabletki solne znajdują zastosowanie m.in. w:

  • szeroko rozumianej branży HaReCa,
  • placówkach służby zdrowia,
  • basenach (otwartych i krytych),
  • pralniach,
  • myjniach samochodowych,
  • elektrociepłowniach.

Sól tabletkowana znajduje również zastosowanie w gospodarstwach domowych, gdzie zmiękcza wodę pozwalając na jeszcze bardziej skuteczne działanie m.in. pralek i zmywarek. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że twarda woda nie sprzyja efektywnemu działaniu środków myjących i czyszczących.

Co znajduje się w tabletkach solnych?

W zależności od formuły producenta tabletki solne mogą różnić się nieco składem. Ich podstawowym składnikiem jest chlorek sodu (NaCl). Tabletki solne składają się aż w 99,50 do 99,99% właśnie z chlorku sodu. Pozostałe składniki to najczęściej substancje nierozpuszczalne w wodzie oraz inne pierwiastki. Wyróżnia się wśród nich:

  • żelazo (średnia zawartość tego pierwiastka w tabletkach solnych obejmuje zaledwie 0,003%),
  • wapń (średnia zawartość tego pierwiastka w tabletkach solnych obejmuje zaledwie 0,002%),
  • magnez (średnia zawartość tego pierwiastka w tabletkach solnych obejmuje zaledwie 0,001%),
  • siarczany (0,12%).

Dlaczego należy używać soli w tabletkach do zmiękczania wody?

Twarda woda może powodować wiele trudności w codziennym życiu. Niedomyte naczynia w zmywarce czy niedoprane pranie to najmniejsze z nich. O wiele bardziej problematyczny jest kamień osadowy, który zmniejsza efektywność urządzeń grzewczych i piorących, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia ich awaryjności.

Największym problemem twardej wody jest odkładanie się kamienia. W skrajnych przypadkach proces ten możemy zaobserwować nawet w filiżance z herbatą. Jeśli herbata została zalana twardą wodą po ostygnięciu na ściankach naczynia wytrąci się charakterystyczny osad, o smaku naparu nawet nie wspominając. Kamień osadowy to jeden z głównych wrogów urządzeń grzejnych – do grzejników, przez pralki i zmywarki, po najzwyklejsze czajniki. Kiedy woda jest twarda osadza się on na wszystkich urządzeniach, w których następuje podgrzewanie wody. Dzieje się tak ponieważ podnoszenie temperatury powoduje wiązanie się jonów (np. wapnia i magnezu), a następnie ich odkładanie się na powierzchniach. W dłuższej perspektywie czasu osadzanie się kamienia powoduje obniżenie wydajności urządzeń, a w skrajnych przypadkach ich awarie. Warto również pamiętać o tym, że złogi kamienia to idealne środowisko do rozwoju różnych bakterii takich jak Legionella.

Regularne stosowanie soli w tabletkach pozwala zmiękczyć wodę, a co za tym idzie całkowicie wyeliminować lub widocznie zredukować zjawisko wytrącania się osadu, zwanego często kamieniem kotłowym. To wpływa ma długotrwałe i efektywne działanie urządzeń i pozwala zapobiegać szkodliwym dla zdrowia infekcjom bakteryjnym.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Tabletki solne. Sól tabletkowana występuje w opakowaniach:
5kg – 25kg