Węgiel aktywny znany jest wszystkim pod postacią czarnych tabletek. Wytwarza się je z miazgi drzewnej w temperaturze blisko 9000C, którą w dalszej fazie produkcji aktywuje się działaniem pary wodnej lub mocnych kwasów. W ten sposób uzyskiwana jest powierzchnia adsorpcyjna.

Węgiel aktywny w zastosowaniach medycznych

Prozdrowotne właściwości węgla aktywnego znane są od starożytności. Już Hipokrates polecał stosowanie sproszkowanego węgla drzewnego na rany. Dzięki temu goiły się znacznie szybciej i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu. Podobna praktyka jest do dziś stosowana przez Aborygenów oraz niektóre plemiona afrykańskie, które wykorzystują sproszkowany węgiel drzewny do „wyciągania” trucizny z ran powstałych w wyniku ukąszenia pająków, skorpionów oraz jadowitych węży. Właściwości gojąco-kojące węgla aktywnego znane są również plemionom Indian. Ci ostatni stosują okłady z węgla aktywnego do leczenia reakcji alergicznych, w szczególności reakcji powstających w wyniku zatrucia bluszczem.

W cywilizowanej Europie czarne tabletki znajdują zastosowanie przede wszystkim jako specyfik do leczenia niestrawności oraz zatruć pokarmowych objawiających się biegunką. Dlaczego? Węgiel aktywny posiada zdolność do wiązania się z innymi substancjami. Oznacza to, że wprowadzony do organizmu absorbuje m.in. bakterie oraz toksyny wywołujące rozwolnienie, które są następnie wydalane z organizmu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że absorpcyjne właściwości węgla aktywnego działają także w przypadku niebezpiecznych substancji chemicznych i leków. Dlatego też węgiel aktywny stosuje się jako preparat pomocniczy przy leczeniu zatruć.

Uwaga!!!
Węgla aktywnego nie należy stosować przy wszystkich typach zatruć. Jako lek pomocniczy jest wskazany przy zatruciach paracetamolem, solami metali ciężkich, salicynami, fenolami, pochodnymi benzadiazepiny i nikotyną.

Węgiel aktywny w kosmetyce

Przemysł farmaceutyczny to nie jedyne miejsce, w którym zastosowanie znalazł węgiel aktywny. Jest on również powszechnie wykorzystywany w kosmetyce. Na skalę przemysłową produkuje się preparaty niwelujące problemy skórne, takie jak trądzik, zaskórniki czy przetłuszczanie się włosów. W zdecydowanej większości tych preparatów znajdziemy właśnie węgiel aktywny. Ponadto węgiel aktywny jest polecany osobom borykającym się z problemami z łupieżem.

Inne aplikacje

Zdolność do absorbowania różnych substancji sprawiła, że węgiel aktywny wykorzystywany jest także w różnego rodzaju filtrach. Możemy go znaleźć w maskach ochronnych, filtrach do wody oraz filtrach powietrza. To właśnie jemu zawdzięczamy czystość i bezpieczeństwo wody, którą pijemy z butelek filtrujących.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Węgiel aktywny występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg