Glicyna (kwas aminooctowy) to organiczny związek chemiczny będący jednocześnie najprostszym aminokwasem występującym w ciele człowieka. Glicyna jest naturalnie wytwarzana w organizmie człowieka, dlatego też zalicza się ją do aminokwasów endogennych.

Kwas aminooctowy występuje w wielu produktach spożywczych. Jest również aminokwasem szeroko stosowanym w branży kosmetycznej i lecznictwie. Glicynę możemy znaleźć zarówno w składzie popularnych leków, jak i suplementów diety. Największą jej ilość znajdziemy w kolagenie, który jest zaliczany do podstawowych budulców skóry i stawów.

Glicyna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pełni ona nie tylko rolę składnika budulcowego, ale również neuroprzekaźnika wpływając na pracę mięśni i mózgu. Warto pamiętać również o tym, że kwas aminooctowy nie pozostaje również obojętny dla naszego układu trawiennego.

Gdzie szukać kwasu aminooctowego?

Glicyna naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych. Możemy ją znaleźć m.in. w czerwonym mięsie i drobiu, owocach morza i rybach, a także w jajach oraz nabiale. Glicyna znajduje się również w zupach, wywarach i bulionach gotowanych na mięsie lub kościach. Możemy ją znaleźć m.in. w popularnym rosole. Kwas aminooctowy jest również składnikiem wielu nasion. Znajduje się w sezamie, pestkach dyni, orzechach arachidowych oraz migdałach.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – ze względu na dobroczynne właściwości – glicyna jest również powszechnie wykorzystywana przez przemysł kosmetologiczny i farmakologiczny. W konsekwencji powyższego ten niezwykle cenny dla ludzkiego organizmu związek możemy znaleźć w szerokim wachlarzu produktów dostępnych w aptekach i drogeriach. Popularną formą komercyjną glicyny jest glicyna w tabletkach, która bywa stosowana jako suplement diety. Dawkowanie glicyny jest w tym przypadku całkowicie uzależnione od indywidualnych potrzeb organizmu. Przedawkowanie tego aminokwasu objawia się sennością i nudnościami, ale dochodzi do niego niezwykle rzadko.

W produktach drogeryjnych glicyny należy szukać przede wszystkim w kremach przeciwzmarszczkowych i różnego rodzaju odżywkach. Jest to składnik odpowiadający za wygładzanie skóry oraz jej blask.

Właściwości lecznicze glicyny

O właściwościach leczniczych glicyny i jej pozytywnym wpływie na nasz organizm mówi się bardzo dużo. Szczególną uwagę zwraca się na wpływ tego aminokwasu na układ pokarmowy i odpornościowy. Glicyna wspomaga regenerację tkanki wyściełającej przewód pokarmowy, dzięki czemu skutecznie łagodzi objawy oraz efekty choroby wrzodowej. Preparaty i suplementy z glicyną poleca się także osobom aktywnym fizycznie. Kwas aminooctowy wspomaga mięśnie i stawy, przyspieszając ich regenerację. Co jeszcze warto wiedzieć o prozdrowotnych właściwościach glicyny?

Kwas aminooctowy poprawia jakość snu, jednocześnie wspierając naturalną koncentrację. Sądzi się również, że suplementowanie glicyny łagodzi skutki nerwicy czy depresji.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Kwas aminooctowy występuje w opakowaniach:
50g – 100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg