Guma E414 to trucizna?!

Dzisiejszy artykuł zaczniemy od wyjaśnienia enigmatycznych oznaczeń „E + liczba” powszechnie stosowanych w przemyśle spożywczym. Dlaczego? Wśród wielu z nas wciąż pokutuje przekonanie, że produkty spożywcze z „E” są szkodliwe. Tymczasem symbol „E” oznacza tylko tyle, że dany produkt jest zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej, jako dodatek do żywności, niekoniecznie sztuczny czy genetycznie zmodyfikowany.

Substancja kryjąca się za symbolem E414 to…
… guma arabska nazywana również gumą akacjową czy senegalską. Guma arabska to twardniejąca na powietrzu guma roślinna pochodząca z pnia i gałęzi akacji senegalskiej oraz innych gatunków drzew i krzewów z rodzaju acacia pochodzących z Afryki. Gumę można pozyskiwać w sposób naturalny – z uszkodzeń pnia i/lub gałęzi drzewa – lub poprzez celowe ich nacinanie.
Przez wiele osób guma arabska kojarzona jest przede wszystkim z bardzo mocnym klejem oraz składnikiem farb artystycznych. W praktyce znajduje ona szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym i kosmetycznym. Guma akacjowa posiada właściwości zagęszczające i emulgujące, dzięki czemu jest powszechnie wykorzystywana także w przemyśle cukierniczym. Stosuje się ją przede wszystkim do produkcji wyrobó kakaowych i czekoladowych.

Właściwości

Co już wiemy? Guma akacjowa jest substancją pochodzenia roślinnego. Ze względu na swoje właściwości jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności. Działa zagęszczająco i stabilizująco na różne produkty.

A co jeszcze warto wiedzieć na jej temat? Guma arabska ma działanie przeciwzapalne i łagodzące, dlatego doskonale sprawdza się, jako środek leczniczy na stany zapalne błon śluzowych, gardła oraz krtani. W surowej postaci guma akacjowa wygląda jak brązowe krople, których zabarwienie można porównać do koloru bursztynu. Po przetworzeniu, a więc oczyszczeniu, wysuszeniu i zmieleniu guma akacjowa przybiera postać jasnożółtego proszku.

Guma akacjowa pod postacią E414

Jak już wcześniej wspomnieliśmy „E” to nie trucizny, a szereg substancji zarejestrowanych w Unii Europejskiej, jako dodatki spożywcze. E414 (guma arabska) to popularny składnik gum do żucia, polew, żelek i galaretek. Jest on również powszechnie stosowany w przemyśle alkoholowym. Dzięki dodatkowi E414 smakosze piwa mogą się delektować jeszcze gęstszą i trwalszą pianą, podczas gdy miłośnicy wina mogą cieszyć oko pogłębionym kolorem swojego ulubionego trunku.

Guma arabska posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, jednak jej nadmierne spożycie może być powodem występowania niepożądanych objawów somatycznych, przede wszystkim alergii. Dlatego producenci żywności stosujący E414, jako dodatek do rozmaitych produktów spożywczych mogą używać omawianej substancji tylko w określonym zakresie.

Inne zastosowania

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje właściwości gumy arabskiej do produkcji kremów, maseczek i mleczek do ciała przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Nie zapominajmy jednak o lepkości gumy akacjowej, dzięki której stanowi ona doskonały klej oraz spoiwo do wyrobu produktów artystycznych, przede wszystkim pasteli i farb. Guma arabska jest również popularnym składnikiem klejów biurowych oraz klejów stosowanych w znaczkach pocztowych i kopertach.